Podsumowanie rundy jesiennej w MGKS Oława 1945

Podsumowanie rundy jesiennej w MGKS Oława 1945

Niedzielnym meczem drużyny seniorów, Miejsko Gminny Klub Sportowy Oława 1945 zakończył rundę jesienną.

Jest to dobry moment do podsumowania naszej działalności w ostatnim okresie oraz przedstawienia sukcesów ale i problemów, z którymi dziś boryka się nasz klub. Całościowo wyniki osiągnięte na tym etapie należy uznać za zadawalające. Pierwsza drużyna prowadzona przez Jarosława Fliśnika zmierza po awans do ligi okręgowej i po zdecydowanym zwycięstwie nad „Polonią” Wrocław ma na półmetku 10 punktów przewagi nad wiceliderem - FC Wrocław. Dysponujemy młodym perspektywicznym zespołem, który z biegiem czasu powinien prezentować się jeszcze lepiej.

Nasze drużyny młodzieżowe w minionej rundzie występowały w ligach dolnośląskich we wszystkich kategoriach wiekowych, gdzie rywalizowaliśmy z najlepszymi klubami szkolącymi młodzież na dolnym śląsku. To spory sukces bowiem wprowadzana przez Polski Związek Piłki Nożnej reorganizacja rozgrywek młodzieżowych, promuje duże kluby z silnych piłkarsko miast, takie które posiadają nie tylko wzorową bazę treningową jak np. Zagłębie Lubin, ale i posiadają klasy sportowe, a takich klubów jest już bardzo wiele.

Aktualnie w MGKS pod okiem wyspecjalizowanej kadry trenuje 322 zawodników i zawodniczek. Jako klub uczestniczący w rozgrywkach Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej jesteśmy zobligowani do zgłaszania do ewidencji zawodniczej każdą osobę powyżej 7 roku życia. Zatem nie jest to liczba „wyssana z palca”.

Zajęcia w naszym klubie prowadzą trenerzy nie tylko mający za sobą sukcesy sportowe, tacy którzy występowali w klubach polskiej ekstraklasy, reprezentacjach młodzieżowych, czy też ligowych klubach polskich i zagranicznych, ale przede wszystkim trenerzy posiadający doświadczenie z pracą z młodzieżą, osiągający wysokie wyniki sportowe z prowadzonymi zespołami, a co najważniejsze osiągający sukcesy szkoleniowe. Dobry szkoleniowiec młodzieży to taki, którego wychowankowie trafiają do piłki profesjonalnej, do reprezentacji, czy to regiony czy kraju. Zwykle jego wartość można określić dopiero po kilku latach.

Bardzo cieszy nas sukces naszego wychowanka Bartka Bartczuka, a dziś zawodnika Górnika Zabrze, który niedawno zadebiutował w reprezentacji Polski w kategorii U-18 w meczach przeciwko Austrii.

Drużyny młodzieżowe MGKS :

Juniorzy starsi zajmują czwarte miejsce tracąc do lidera 3 punkty i zachowują ciągle szanse na zdobycie mistrzostwa dolnośląskiej ligi juniorów starszych.

Juniorzy młodsi po znakomitym początku sezonu, kiedy zajmowali pozycję lidera, nieco opadli z sił. Głównym powodem były kontuzje i absencji kliku zawodników. Warto podkreślić, że ta drużyna, złożona z chłopców urodzonych w 2001 i 2002 roku, nie może z różnych przyczyn ustabilizować składu, często pojawiają się w nim luki. W ciągu dwóch lat odeszło z niej sześciu wyróżniających się zawodników. Przeszli do takich klubów jak Śląsk Wrocław, Górnik Zabrze, Miedź Legnica, czy Stal Brzeg, klubów które swoje szkolenie opierają na szkołach mistrzostwa sportowego, zapewniając w ten sposób większą liczbę zajęć piłkarskich. Aby móc skutecznie rywalizować na najwyższym poziomie niezbędna jest szkoła sportowa lub przynajmniej klasa piłkarska w Oławie. Klub prowadzi w tej sprawie rozmowy. Bardzo liczymy na przychylność władz. Jednak, żeby zapewnić ciągłość edukacji sportowej potrzeba także współpracy poszczególnych samorządów terytorialnych.

W wyniku reorganizacji rozgrywek młodzieżowych, dolnośląska liga juniorów młodszych składająca się w rundzie jesiennej z 18 zespołów zostanie podzielona na dwie ligi wojewódzkie. Wobec 11 miejsca, które zajął nasz zespół w rundzie jesiennej, na wiosnę występować będzie w II lidze wojewódzkiej.

Znakomicie zaprezentowali się trampkarze prowadzeni przez Sebastiana Sobczaka, zajmując drugie miejsce, z jedno-punktową stratą do mistrza jesieni AP Oleśnica. Awansu do I ligi wojewódzkiej pozbawiły nas niesprzyjające okoliczności. Pierwsza to terminarz, zgodnie, z którym z trzema najtrudniejszymi rywalami, tj. Górnikiem Polkowice, Zagłębiem Lubin i AP Oleśnica graliśmy na wyjeździe, przy czym byliśmy jedyną drużyną, która wygrała z Oleśnicą. Druga okoliczność to zmieniający się regulamin rozgrywek, mówiący na starcie o tym, że awans uzyskują 2 pierwsze zespoły, a na 3 tygodnie przed końcem oznajmiono, że awansuje tylko mistrz. Nie mniej jednak należą się duże gratulacje dla chłopców i ich trenera. Brawo!

Drużyna młodzików trenowana przez Jacka Imianowskiego, złożona jest głównie z chłopców urodzonych w 2006 roku. Przez całą rundę rywalizowała ze starszymi od siebie przeciwnikami. Opisywana reorganizacja rozgrywek młodzieżowych prowadzona przez związek piłkarski spowodowała, że dzieci, które jeszcze w czerwcu rozgrywały turnieje na małych boiskach, nagle poddane zostały presji gry o ligowe punkty z mocniejszym fizycznie przeciwnikiem. Efekt jest taki, że na wiosnę będziemy grali w I lidze okręgowej. W tej kategorii wiekowej priorytetem dla nas jest szkolenie, zaś wynik sportowy pozostaje na drugim miejscu. Drużyna jest liczna, zaangażowana i nie brak w niej talentów na miarę przyszłych reprezentantów. Już niebawem będziemy mieli wiele radości z oglądania ich gry, a pilna i cierpliwa praca zostanie nagrodzona awansem.

Cieszy fakt, że tak wiele dzieci wyraża zainteresowanie piłką nożna, jednak mimo to pojawiają się czasami braki utalentowanych roczników. Dziś w klubie mamy mniej chłopców urodzonych w 2005 roku.

Organizując nasz klub w 2015 roku, którego celem jest silna piłkarsko Oława, działaliśmy również w celu zapobieżenia „ubytkom rocznikowym” dlatego doprowadziliśmy do połączenia młodzieży po MKS-ie, Akademii Talentu i Akademii Gminnej pod jednym szyldem MGKS. Drugi rok współpracujemy również z KS Moto-Jelcz Oława. Do współpracy zapraszaliśmy także (dwukrotnie) Akademię Champions. Władze APC nie były zainteresowane przyłączeniem się do wspólnego projektu.

Dlatego też „ubytki w rocznikach” będą się jeszcze przez jakiś czas pojawiać, dopóki trwać będzie tzw. „rozbicie dzielnicowe” – czyli działalność dla realizacji własnych celów, a nie miasta.

Nasze dziecięce zespoły rozegrały wiele turniejów. Po jesiennych naborach przybyli nowi adepci. Cieszy nas to. Chcąc dobrze przygotować „narybek piłkarski” do rywalizacji w warunkach reformy rozgrywek młodzieżowych, zwiększyliśmy liczbę treningów z dwóch do trzech tygodniowo. Niestety nie we wszystkich grupach. Podstawowym problemem jest brak bazy treningowej. Obiekt przy ulicy Sportowej jest maksymalnie obłożony, na oławskich orlikach pojawiają się również trudności z dostępem ze względu na korzystanie z niego przez wiele organizacji i uczniów oławskich szkół. Powoduje to sytuację, w której mimo dużego zainteresowania ze strony mieszkańców nie możemy tworzyć nowych grup. Aby zrobić miejsce dla zgłaszających się do nas we wrześniu dzieci musieliśmy wycofać dwie drużyny występujące w niższych ligach.

Przed nami jeszcze miesiąc treningów i turniej mikołajkowy dla najmłodszych. Tymczasem zapraszamy na treningi.

Miejsko Gminny Klub Sportowy Oława 1945 dziękuje wszystkim kibicom za doping w rundzie jesiennej, wszystkim ludziom dobrej woli za współpracę na rzecz umacniania piłkarskiej ziemi oławskiej.

Dziękujemy przede wszystkim władzom Miasta Oława, wraz z burmistrzem Panem Tomaszem Frischmannem, za zrozumienie naszych potrzeb oraz wspieranie działalności klubu, który jest wizytówką miasta na dolnym śląsku.

Dziękujemy również Gminie Oława oraz naszym sponsorom.

Rodzicom gratulujemy, bo sukces sportowy naszych wychowanków jest również sukcesem wychowawczym rodziców.

Paweł Nabiałczyk

Prezes Zarządu MGKS Oława 1945

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości